Twoja giełda zoo

Login :
Hasło :


Dołącz do nas ...

Pogaduchy
  Giełda Zoologiczna [4]
  Nasza Strona WWW [2]
  Psy [3]
  Koty [1]
  Akwarystyka [4]
  Ryby [2]
  Płazy i gady [1]
  Owady i Pająki
  Ptaki [10]
  Gryzonie [1]
   - Wychowanie [1]
  Fretki [1]
  Konie
  Gospodarcze
  Oczka wodne
  Rośliny
  Zoo na wesoło [2]
  Pozostałe [2]
  Wędkarstwo
  Tęczowy Most [1]
  WSZYSTKIE [34]

   

Zobacz co napisał autor ... zapraszamy do udziału w rozmowie ...
  Szynszyle  
  Gryzonie Gryzonie Wychowanie

Szynszyle to jedne z bardziej oryginalnych zwierząt futerkowych, o wspaniałej, niepowtarzalnej okrywie włosowej. Zaliczane są do grupy zwierząt gryzoni, zamieszkują górzyste tereny Andów w Ameryce Południowej u zbiegu granic; Chile, Boliwii i Peru.


Szynszyle można trzymać w domu w charakterze domowego pupila. Korzystny jest kontakt dzieci i młodzieży z Szynszylą które odpowiednio traktowane i oswojone potrafi dać wiele radości i satysfakcji. Należy wsiąść pod uwagę fakt że szynszyla w domu to nie tylko przyjemność ale i obowiązek w postaci systematycznej opieki nad nią. Dobrze jest zlecić to zadanie dziecku gdyż pomoże to wyrobić w nim poczucie odpowiedzialności i obowiązkowości.

Klatka dla Szynszyla powinna mieć względnie stałe miejsce, a nie być przenoszona z pokoju do pokoju, z dobrym dziennym oświetleniem, oraz wentylacją lecz bez bezpośredniego nasłonecznienia. Zabezpieczona przed przeciągami które szynszyle nie lubią. Nie lubią też kuchni z jej oparami, ani zadymionego papierosami pokoju. Optymalna temperatura to 16 do 24 stopnie przy wilgotności 50 - 70 %. Szynszyle wykazują większą aktywność w godzinach wieczornych, a w dzień raczej śpią. Klatka winna być wykonana z siatki 1,5 x 1,5 cm, lub prętów grubości 2 mm rozmieszczonych co 1,5 - 2,0 cm. najlepiej ocynkowane. Rozmiar domowej klatki powinien wynosić 50x60x80 cm. Klatka winna być wyposażona w karmidełko, poidełko, półkę wypoczynkową pojemnik na siano naczynie do kapieli pyłowo piaskowej (może być szklane, ceramiczne lub wykonane z blachy ocynkowanej). Ważny jest kształt naczynia - wanienki, powinno być zwężone u góry, tak aby zapobiegało nadmiernemu wysypywaniu się piasku.

Podstawowym wyżywieniem szynszyli jest pokarm suchy i twardy,. W sprzedaży znajdują się granulaty, które zawierają niezbędne składniki mineralne, energię i niewielkie ilości ziół. Dziennie zjadają ok. 25 do 30 gram granulatu. Uwielbiają ponadto takie smakołyki jak twarde nasiona zbóż, kukurydze, słonecznik, owies, świeże suche siano. Sporadycznie można podawać jedne talarek marchwi. troszkę jabłka, suchą rodzynkę.

Ciąża u szynszyli trwa na ogół 111 dni. Młode rodzą się na ranem miedzy godziną 6 a 11. W jednym miocie rodzi się od 1 do 5ciu młodych zupełnie dobrze rozwiniętych szynszyląt. Są owłosione, oczy i przewody uszne maja otwarte, ząbki wykształcone i od razu zaczynają samodzielnie biegać po klatce. Przez 3-4 tygodnie podstawowym pożywieniem jest mleko matki.

Czyszczenie klatki i karmienie w stale określonych porach, najlepiej wieczorem. Codziennie wymiana wody w poidełku, na bieżąco uzupełniać braki granulatu i siana. Kąpiel piaskowa po włożeniu naczynia do klatki co dwa dni przez około 20 minut. Zanieczyszczony piesek przesiewać przez sito, co najmniej raz w tygodniu wymieniać ściółkę. Koniecznie szynszyle muszą mieć w klatce materiał do ścierania zębów np. z drewna bukowego, kostka pumeksu, gałązki odrosty z drzew jabłoni.

Na naszej giełdzie szynszyle można kupić już za około 50 zł.

Zapraszamy do hodowli tych przemiłych gryzoni.

 

 © 2012 Gieldazoo.pl wszelkie prawa zastrzeżone.